Holdturneringer 2019-20

Nu er vi ved at være klar til årets holdturneringer: Divisionsturneringen, som starter søndag d. 27 oktober, og Hovedkredsturneringen, som for vores vedkommende starter tirsdag d. 29 oktober. Divisionsturneringen/ X traconskakligaen kan man finde via skak.dk. Vi spiller i 2 division, gruppe 3, hvor der bliver hård kamp om pointene! I tabellen kan man se, hvem vi skal møde hvornår og såvel vores holdopstilling som de øvrige holds.  Ved et klik på klubnavnet.  Vi starter på udebane mod Århus/Skolerne.

 

Hovedkredsturneringen finder man via 6-hk.dk – under Holdturnering. Vi har tre hold med i år – et i A-rækken og to i D-rækken.  Bestyrelsen har valgt at tage tre hold med i år, så alle der har lyst får mulighed for at spille holdkampe. A-holdet starter hjemme mod Skanderborg, mens de to D-hold skal spille – en formodentlig – drabelig dyst mod hinanden hjemme.  Styrkelisterne for holdene er endnu ikke offentliggjort, men er på vej.  På vej er givetvis også hjemmesidens henvisninger til holdurneringerne – og så bliver der direkte adgang til vores holdturneringer herover.  Se iøvrigt Kalender.  Inden holdturneringerne starter skal vi lige have afviklet 6. runde i klubturneringen d. 22 oktober!